Sıkça Sorulan Sorular

› Kombi çalışıyor petekler ısınmıyor.

Üç yollu vana arızalı olabilir,tesisat dönüş borusu üzerindeki pislik tutucu tıkalı olabilir,kombi kalorifer hattı vanaları kapalı olabilir,pompa devri düşük olabilir,pompanın temizlenmesi gerekebilir,reglaj (yakındaki peteklerin vanalarının kısılması) ayarı yapılması gerekebilir.

› Sıcak suyu açınca kombi çalışmıyor?

Akış anahtarı çalışmıyor olabilir,diyafram delinmiş olabilir,sıcaksu emniyet termostatı atmış olabilir,Kireçlenmeden sebep iç tamir takımları takılı kalmış olabilir!

› Hermetik kombi çalışınca dönüşle ilgili ses yapıyor?

Büyük bir olasılıkla fanınız kirlenmiştir,kirler balans yaptırıyor olabilir,pompanızın kömür yatakları aşınmıştır,pompa değişebilir. Gaz valfi bobini ses yapıyor olabilir!

› Bacalı kombi çalışınca ses yapıyor

Yukarıda da belirttiğimiz gibi pompadan kaynaklanan bir ses olabilir pompa önce temizlenmeli, olmuyorsa pompa değişecektir. Gaz valfi bobini arızalı olabilir!

› Kombi ayarladığımız sıcaklıkta durmuyor

Ayar düğmesi bozuk olabilir,NTC arızalı olabilir

› Kombi ısındıkça ses yapıyor

Büyük bir olasılıkla ana eşanjör kireç bağlamıştır,kimyasal temizleme gereklidir.

› Kombi ısındıkça tesisattaki su basıncı artıyor

Kombi genleşme tankındaki azot gazı basıncı yeterli değildir yada hiç kalmamıştır,tank membranı delinmiş olabilir;hava basılması yada yeni tank takılması gerekir.

› Kombi çalışıyor çok kısa sürede ısısı yükseliyor hatta; kaynıyor

Sirkülasyon(dolaşım) pompası arızalı olabilir sabit devir özelligini yitirmiştir,tesisat filtresi tıkalı olabilir.Ana eşanjör kireçlenme sonucu tıkanmış olabilir!

› Kombi çalışıyor kısa sürede istenilen sıcaklığa ulaşıyor

Kombinin gaz ayarları iyi yapılmamıştır.Modülasyonlu kombiler ayarlanan sıcaklığa yaklaştıkça alev boyunu küçültür,ayarlanan minimum aleve kadar düşer siz bunu görmelisiniz eğer böyle bir küçülme yoksa hemen servis çağırarak minimum ve maksimum gaz ayarlarınızı yaptırınız.

› Sıcaksuyu açınca kombi çalışıyor fakat sıcaksu gelmiyor yada su bazen soğuk akıyor bu esnada petekler ısınıyor

Üç yollu vana arızalıdır.Bazı kombilerde üç yollu vana yerine motorlu vana kullanılmaktadır.motorlu vanaların tamiri mümkün olmadığından bu parça değişmelidir.

Mekanik aksamlardan oluşan ve içerisinde tamir takımları bulunan üç yollu vanalar genellikle iç tamir takımlarının değişmesi ile eski sağlıklı ortamına kavuşmaktadır ve uzun yıllar sorunsuz görev yapmaktadır...

› Kombi tesisatındaki basınç kendiliğinden yükseliyor emniyet valfinden suyu atıyor

Plakalı eşanjör,deliktir.Su alma musluğu arızalıdır.

› Kombi tesisatındaki su basıncı kendiliğinden düşüyor

Büyük bir olasılıkla tesisatınızda kaçak vardır. Bu servisin yapması gereken bir iş değildir. Bir tesisatçı bularak kaçağı onarmasını sağlamalısınız. Kombilerdeki su hacmi çok küçük olduğundan kaçağı bulmak uzun zaman sonra çıkabilir.

Genleşme tankı arızalı olma ihtimalide bu soruna neden olabilir!

UYARI!!!

Lütfen kombilerinize kendiniz müdahale etmeyiniz tesisatçı elektrikçi gibi cihazlardan anlamayan ve branşı olmayan şahıslara kombinizi elletmeyiniz!

Size servis hizmeti sağlayan firmayla iletişime geçiniz.